Jaký dopad bude mít otevření nového lomu a jak se to dotkne obyvatel Ševětína? Co s tím můžete udělat? Připravili jsme pro vás stručný leták se všemi důležitými informacemi.
CO SE CHYSTÁ?
Společnost Kámen a písek, spol. s r.o. (dále KaP) připravuje otevření nového lomu v katastru Lišova v těsném sousedství Ševětína – v lese u Žďárského rybníka. Celková plocha ložiska je 68 ha, v současném záměru se počítá s otevřením ložiska na ploše 21 ha. Předpokládaná životnost ložiska je 60 – 100 let.

V souvislosti s otevřením nového lomu je připravováno vybudování nové technologické linky na zpracování kamene (drtič, třídící linka, dopravníky a skládky kamene) v katastru Ševětína na pozemcích sousedících s bývalým zemědělským družstvem směrem na Mazelov na ploše více než 14 ha.

Prezentace tohoto záměru proběhla v kině Ševětín dne 30. 1. 2020. Na počátku dubna 2020 dostali občané Ševětína pro informaci do schránek leták Záměr pokračování těžby v kamenolomu Ševětín – přemístění technologické linky úpravny kameniva.
JAKÝ TO BUDE MÍT DOPAD?
Občané Ševětína budou dalších 60 až 100 let extrémně zatěžováni hlukem, prachem a kamionovou dopravou z lomu, přičemž dojde k násobení uvedených negativních vlivů – zahájení výstavby nové technologické linky v roce 2024, ukončení činnosti stávající technologické linky a těžby v současném lomě je prozatím plánováno na rok 2029; provádění rekultivace starého lomu.
DOJDE K DALŠÍMU ZÁBORU KVALITNÍ ZEMĚDĚLSKÉ PŮDY.
Dojde k negativnímu zásahu do rázu krajiny – na příjezdu do obce směrem od Mazelova vyrostou nevzhledná kovová monstra a bude zde umístěna rozlehlá skládka kamení a štěrku, která zabere více jak 14 ha pozemků určených pro obytnou zónu a zemědělství.
Dojde ke změně územního plánu, kde namísto současné obytné zóny bude zóna průmyslová v uvedené lokalitě by přitom mohlo stát celé nové sídliště (při výstavbě po 1000 m2 celkem 50 domů pro 200 obyvatel, vše v dostupnosti současných komunikací a sítí a s přínosem do pokladny obce z daně z nemovitostí, nárůst počtu dětí a tím možnost snížení nákladů na ZŠ a MŠ, atd.).
Změnou územního plánu z dnešní obytné zóny na zónu průmyslovou a vybudováním technologické linky na zpracování a skládku kamene nejen tato lokalita, ale i celá oblast na východ od trati bude na příštích 60 až 100 let naprosto neobyvatelná. Stejně tak i území v sousedství Ardeapharmy kudy vede silnice pro těžkou dopravu z lomu.
Navrhovanou úpravou územního plánu bude zásadně omezena možnost výstavby nových obytných domů v obci a tudíž i další rozvoj obce. Hrozí další pokles cen nemovitostí v obci.
Navrhovanou změnou územního plánu dojde ke změně podílu obytných zón v obci k průmyslovým zónám v poměru 38 ha : 83 ha. Z uvedeného je patrné, že průmyslová zóna v Ševětíně bude 2x tak velká než obytné plochy. Chceme mít Ševětín pro lidi nebo pro průmyslovou výrobu?
TO NEZNÍ JAKO NĚCO, CO BYCHOM SI MĚLI NECHAT POSTAVIT ZA ROHEM – OPRAVDU CHCEME TAKOVÝ ŠEVĚTÍN?
Ocitáme se ve stejné situaci jako za starosty Hladkého, kdy vedení obce odsouhlasilo zahájení těžby ve stávajícím lomu a všichni obyvatelé dodnes nesou následky tohoto činu. Teď máme společně možnost tento záměr společnosti Kámen a písek zastavit a udělat to nejen pro sebe ale zejména pro budoucí generace, přivést do obce mladé lidi, podporovat výstavbu nových rodinných domů, podporovat ochranu životního prostření a nedopustit další ničení krajiny.
Přispějme k tomu, aby se z Ševětína opět stalo místo k důstojnému žití, kde bude čisté a klidné prostředí a ve kterém bude radost vychovávat další generace. Ševětín se musí rozvíjet, záleží na nás, jakým směrem…
JE TO JEDNODUCHÉ!
K uskutečnění záměru společnosti Kámen a písek a k provedení s tím související změny územního plánu je potřeba souhlas zastupitelstva obce. Záleží jen na nás, zda dokážeme vyjádřit svůj názor a dát jej na vědomí zastupitelstvu obce, které zastupuje nás občany a mělo by vyjadřovat naši vůli, aby uvedený záměr neschválilo. Trumfy jsou v rukou nás občanů, respektive zastupitelstva obce…

